Jóból még jobbat – 1. rész: A kezdet

Nem is tudom, hol kezdjem… Igyekszem az elején, de azért nem az ősrobbanástól. Szóval, nagyon régóta szerettem volna saját lakást, gondolom ezzel vagyunk így páran. Végre a csillagok is úgy álltak, hogy belevághassunk a projektbe, hát belevágtunk.

Induljon a lakás vadászat!

Előzmények

Hosszas, fárasztó, sokszor idegtépő, és még többször reménytelennek tűnő keresgélés után megtaláltuk A LAKÁSt. Tudod, amikor nem csak egy ingatlant keresel, mondván ‘egye penész, jó lesz egy darabig’, hanem a leendő otthonodat. Nálam ez kicsit olyan, mint a párkapcsolat téma: nagy a választék, ám a többség nem kelti fel az érdeklődésedet, van pár próbálkozás, de hamar rájössz, hogy nagyon sokat kellene alakítgatni, hogy olyan legyen, amilyet igazán szeretnél. Így inkább nemet mondasz, mint hogy csak úgy legyen. Aztán jön a tökéletes, egyből tudod, hogy kell, mert megvan a szikra, ami oly ritkán csiholódik.

A LAKÁSsal pont így voltam: ahogy beléptem, kb még a cipőmet se vettem le, már tudtam, hogy ez lesz AZ. Jóóó, nyilván picit izgultam, hogy minden klappoljon, milyen lesz a szobák elrendezése, mekkora a fürdő stb, de a megérzésem azt súgta nem lesz itt gond.

Akkoriban csak az édes otthon gondolata foglalkoztatott

Eredeti állapot

Amit a lakásról tudni kell, hogy 68 nm-es, sátortetős panel, egy amerikai konyhás nappaliból, 2 pici szobából, egy fürdőszobából, egy gardróbszobából és egy erkélyből áll.

A tulajdonos hölgy 5-6 éve gyönyörű szépen, igényesen felújította a lakást: egybe nyitotta a konyhát, étkezőt és a nappalit, minden helyiségben kicserélte a padlóburkolatot. A konyhába Ikea konyhabútor, az előszobába pedig új, beépített szekrény került. Az arányait tekintve nagy nappaliból levágott egy kis részt, amiből gardróbszoba lett, és ami a nappali felől fülkés könyvespolc. A hagyományos ajtókat ahol lehetett tolóajtókra cserélte, a wc-t és a fürdőszobát egybenyitotta, kiszedte a kádat és a helyére tágas zuhanyfülke került, itt is természetesen vadi új csempével.

Ilyen volt az eredeti elrendezés, ahogy az előző tulajdonos pár éve átalakította és berendezte

Szóval összességében iszonyat szerencsénk volt, hogy megcsíptünk egy ilyen jó állapotú, felújított lakást! Néztünk előtte lakást a szomszédos lépcsőházban, szóval volt viszonyítási alapunk, hogy milyen az eredeti állapot. Megállapítottuk, hogy szinte ugyanezeket a változtatásokat eszközöltük volna mi is, szóval áldottuk a szerencsénket, hogy ezzel már nem kell bajlódnunk, csupán a saját ízlésünkre formálni.

Igazából onnantól voltam megvéve kilóra, hogy megláttam a gardróbszobát. Ha van lehetőséged gardrób kialakítására, akkor mindenképp csak ajánlani tudom: optimális esetben minden ruhát, cipőt, kabátot, bőröndöt és minden egyebet elnyel. Mindemellett nem rondítja a lakást, mert csak becsukod az ajtaját és nem látszik semmi, és nagy valószínűséggel nem kell óriási ruhásszekrényt/szekrényeket venni pluszba, így nem nehezülnek el a terek.

A koncepció

Visszakanyarodva a sztorihoz, az adás-vétel gyors lebonyolítása után, kicsit megkönnyebbülve, belevethettem magam a tervezgetésbe végreeeeee!

Tervezgetés ON (na jó, nem az ágyban, cipővel szoktam)

Igen ám, de ez akkor is challenging tud lenni, ha túl sok ötlet kavarog a fejedben. Ilyenkor az első dolog, amit el kell döntened, hogy milyen hatást szeretnél elérni, és ehhez mérten kell majd szelektálni az ötletek közül. Nyilván ha sok különböző stílusú dolog tetszik, lesz közte, amit össze lehet majd passzintani, viszont valószínűleg lesz olyan is, amit át kell még gondolni, hogy biztos bele fog-e illeni az összképbe. Mindez jól átgondolt tervezést igényel, különben a végeredmény egy nagy összevisszaság lesz.

A szuper végeredmény előfeltétele az alapos tervezés

A második dolog, ami ilyenkor segíteni tud a szűkítésben, ha van pár fix dolog, amihez ragaszkodsz, amiből nem engedsz. Az adja majd a vezérvonalat, ehhez tudod aztán igazítani a többit. Ez bármi lehet: egy szín, egy bútor, egy dísztárgy, akármi.

Nálunk az biztos volt, hogy hála az égnek nem kell falakat mozgatni és burkolatot cserélni. A térszervezést illetően annyi változtatásra szükség volt, hogy megcseréljük a szobákat: az eredetileg hálószobából dolgozószobát képzeltem el (ami idővel majd gyerekszobává avanzsál), és az eredetileg gyerekszobából lett a mi hálónk.

Vonalas bútorozási alaprajz az általam megálmodott enteriőrről

Az is biztos volt, hogy letisztult, modern berendezést képzelek el magunknak világos szobákkal, így lett a fehér a fő szín. Sokaknak a fehér lehet túl unalmas, vagy steril, de nekem a megtestesült elegancia. Nem mellesleg szuperül tudnak érvényesülni a bútorok, dekor cuccok. A mi esetünkben a fekete, szürke és kék bútorok, kiegészítők, amikre ugyancsak régóta vágytam. Ez a színkombó így együtt lehet elsőre picit ridegül hangzik, de a szürkének és a kéknek is tényleg minimum 50 árnyalata van, és ezeknek a jól összeválogatott árnyalataival is el lehet elérni kellemes, meleg hatást.

Ez a kék-szürke dolog pedig onnan jött, hogy a lakásvásárlás még a kanyarban sem volt, amikor beleszerettem egy szőnyegbe, szóval ez lett az én egyik vezérvonalam. Ha ingatlan vásárlás előtt állsz, normál esetben nem ajánlatos mindent összeshoppingolni, ami megtetszik, amíg nem tudod biztosra, hogy el/befér, meglesz a helye az új lakásban. Végig tartottam is magam ehhez az elvemhez, de ez a szőnyeg annyira szerelem volt első látásra, hogy kivétel volt a saját szabályom alól. Így hát nem volt más “lehetőség”, mint elő a ‘gombhoz a kabátot’ művelettel!

A szerelem szőnyeg, ami meghatározta az amerikai konyhás nappalink színvilágát és stílusát

Elég hamar meg is találtam a helyét: a nappaliban. Amerikai konyhás nappaliról lévén szó, egyértelmű volt, hogy stílusban, színvilágban egyik a másiknak a folytatása lesz. Így ez volt a legelső és egyben legnagyobb helyiség, aminek a tervezéséhez hozzáláttam.

Egy kis ízelítő arról, hogyan is alakult tovább a nappali

Remélem kíváncsi vagy a folytatásra! Hamarosan érkezik! Addig is ITT találod a képeket.

Hogy biztosan ne maradj le, kövess Facebook-on és Instagram-on!

Megosztás